استابلایزر

استابلایزر  stabilizer / تثبیت کننده ولتاژ یک دستگاه الکتریکی است که برای ارائه ولتاژ ثابت به یک مصرف کننده در پایانه های خروجی آن صرف نظر از تغییرات ورودی یا ولتاژ منبع ورودی طراحی شده است.

استابلایزرها انواع مختلفی دارند از جمله:

استابلایزرهای رله ای که مناسب مصارف خانگی می‌باشد و به واسطه یک ترانس چند سر و رله های تعبیه شده در آنها همراه با برد الکترونیکی در صورت تغییرات ولتاژ در ورودی ، ولتاژ تثبیت شده ای در خروجی را جهت مصارف تامین می نماید.

یکی دیگر از انواع استابلایزرها سرووها هستند که به آنها servomechanism نیز گفته می‌شود؛ این نوع وسیله بر خلاف استابلایزرهای قبلی می‌تواند جریان را با ولتاژ بالا و با قدرت بالاتر منتقل کنند، با توجه به قدرت و دقت بالایی که دارند، می‌توان از آنها در جاهای مختلفی استفاده کرد؛ دقت داشته باشید که این وسیله در دو نوع تک فاز و سه فاز وجود دارد.

استابلایزر استاتیک نوع بعدی استابلایزرها هستند، همانطور که اسم این وسیله پیداست این استابلایزر بر خلاف دو مورد قبلی از هیچ قطعه متحرکی استفاده نمی‌کند و فقط از یک Power Electronic Converter استفاده می‌کند. این نوع قدرت و دقت بسیار بالایی دارد (حتی بیشتر از دو مورد قبلی) و توانایی این را دارد که هر لحظه جریان را بررسی و کنترل کند.